Dr. Thomas Raphael

Dr. Thomas Raphael v svoji pisarni pri delu za računalnikom

Thomas Raphael, nefrolog v centru NephroCare Marne la Vallée, predsednik medicinske komisije NephroCare Marne la Vallée in medicinski koordinator v centru NephroCare Marne la Vallée, bo z nami delil svojo zgodbo.

Dvainštiridesetletni Thomas Raphael se je družbi NephroCare pridružil leta 2004, ko je zasebno bolnišnico Lagny, kjer je od leta 2001 delal kot nefrolog, prevzela družba Fresenius Medical Care. Leta 2013 so dr. Raphaela in njegovo ekipo preselili na novo lokacijo v bolnišnici Lagny Marne la Vallée, center pa se je preimenoval v NephroCare Marne la Vallée.

Otroške sanje

Dr. Raphael je že od otroštva vedel, da bo zdravnik. »Odraščal sem v zdravniškem gospodinjstvu,« nam je povedal. »Oče je bil profesor intenzivne medicine. Od malega sem vedel, da želim hoditi po njegovih stopinjah. Po končani šoli sem zato študiral na medicinski fakulteti univerzitetne klinike Pitié Salpêtrière v Parizu in diplomiral leta 1996. Oče je in je bil moj vzornik – vedno sem želel doseči njegov čut za poštenost in moralo.«

Še pred kvalifikacijo je dr. Raphael hitro spoznal, da resnično želi dolgoročno spremljati bolnike. »Ena od glavnih spodbud na moji poklicni poti je bila vedno moja želja pomagati bolnikom, da postanejo močni posamezniki. To si prizadevam doseči s strokovno podporo ter spremljanjem bolnikov in njihovih družin skozi dializo, da bi bili bolj vključeni in dejavni. V letu, ki sem ga posvetil raziskavam, sem nadomeščal izmene na polikliniki Lagny, ki je bila specializirana za nefrologijo. Takoj me je pritegnila skrbnost in strokoven ter izjemno odgovoren pristop nefrološke ekipe. Zato sem se januarja 2001 vrnil v Lagny in se pridružil tej ekipi, pri čemer je bil moj cilj delovati na področju preprečevanja bolezni v nefrologiji.«

Desetletje pozneje ima dr. Raphael ogromno izkušenj in je bolnišnični medicinski koordinator ter predsednik medicinske komisije. »Naš glavni cilj v dializnem centru NephroCare Marne la Vallée je razviti močne vezi z vsemi bolnišničnimi oddelki, predvsem interno medicino in kardiologijo. Prav tako nudimo nefrološke posvete za ostale oddelke v bolnišnici.«

Zasnova, ki upošteva bolnike

Ko se je leta 2013 odprl center NephroCare Marne la Vallée, je bil zasnovan kot prijetno in prijazno okolje za zdravljenje. Cilj namensko zgrajene ustanove je zagotoviti največjo varnost in najboljše počutje bolnikov. »Naša ustanova se osredotoča na preprečevanja ledvične odpovedi ter zdravljenje in spremljanje bolnikov s kronično ledvično boleznijo na najboljši možni način,« nadaljuje dr. Raphael. »Posledično nas doktorji in bolnišnični zdravniki obravnavajo kot prednostne lokalne partnerje pri zgodnjem presejanju za ledvično odpoved in poznejšem spremljanju.«

Tipičen dan

Dr. Raphael dan začne zgodaj. »Zbudim se ob 5.00, spijem kavo, preverim elektronsko pošto in se odpravim na delovno mesto,« razlaga. »Ko ob približno 6.30 pridem v dializni center, naslednjo uro ali dve preživim ob branju dnevnih poročil in pripravi na konzultacije. Preostanek dneva je napolnjen z različnimi dejavnostmi. Zjutraj in popoldne obiskujem bolnike na dializi, spremljam njihove dializne postopke in nudim podporo zdravstvenemu osebju. Prav tako pregledujem zdravstvene kartoteke bolnikov in posodabljam njihove recepte. Zunaj oddelka nudim nefrološke posvete. Najpomembnejši del mojega vsakdanjega dela je stik z bolniki in sodelovanje z ekipo. Gre za več kot samo dializo – gre za nudenje vsestranske oskrbe.«

Spodbujanje proaktivnosti bolnikov

»Sodelovanje bolnikov je izjemno pomembno in mi je še posebej pri srcu,« je navdušen dr. Raphael. »Bistvo našega dela je postavljanje bolnikov v središče zdravstvenega sistema, omogočanje aktivne vloge bolnikov pri njihovem zdravljenju in njihova krepitev. Tak pristop imamo pri vseh bolnikih.« Zato center izvaja program posvetov na področju bolnišnične nege pred dializo in terapevtskega izobraževanja, pri katerem sodelujejo vsi bolniki.

Omogočena je terapevtska podpora, prilagojena posamezniku, prav tako pa se organizirajo posveti z drugim zdravstvenim osebjem, kot so dietetiki, psihologi in svetovalci pred presaditvijo. »Bolnikom ponujamo izobraževalne delavnice, ki ustrezajo njihovim potrebam,« doda dr. Raphael. »Naše delavnice in usposabljanja vključujejo vse vrste tem – kako nanesti anestetični obliž, spremljati ravni sladkorja v krvi, pravilno jemati zdravila ipd. To shemo nameravamo razširiti tako, da bomo bolnikom omogočili še večjo vključenost in nadzor nad zdravljenjem, ki je prilagojeno posamezniku.«

Dr. Raphael meni, da so pomembni tudi mehki dejavniki. »Življenje s kronično ledvično boleznijo je težavno duševno, družbeno in čustveno potovanje za bolnike in njihove družine. Zato je ključna dobra komunikacija med osebjem in bolniki. Bolniki lahko aktivneje sodelujejo pri svoji oskrbi samo, če so dobro obveščeni in zaupajo svojim negovalcem. Ob koncu dneva zame ni večje motivacije – ali nagrade – kot videti zadovoljne in srečne bolnike ter osebje.«